To kolejne badanie, w którym dwa największe bloki polityczne dzieli niewielka liczba punktów procentowych. Na ostatniej prostej nikt tak naprawdę nie może być pewny zwycięstwa ani przewidywać jego rozmiarów, choć to rządzące PiS ma więcej powodów do zadowolenia – utrzymało przewagę i jeśli wyniki sondaży i badań przełożą się na wynik wyborów, to będzie ich niekwestionowanym zwycięzcą. Dla Koalicji Obywatelskiej wynik taki, jak w naszym badaniu, oznacza przegraną – tak w nowym europejskim rozdaniu, jak i w przełożeniu rezultatu na scenę polityczną w kraju.

sa

33 proc osób, które w najbliższą niedzielę wybiorą się do lokali wyborczych, chce głosować na Zjednoczoną Prawicę (PiS + Solidarna Polska + Porozumienie). Na drugim miejscu w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski uplasowała się Koalicja Europejska z 30 proc. głosów.
10 proc. – to kolejny dobry wynik Wiosny Biedronia, ugruntowujący pozycję partii byłego prezydenta Słupska jako głównej obecnie siły na lewicy. SLD, które dołączyło do Koalicji Europejskiej, z wyścigu o ten prymat samo się wyłączyło, koalicja Lewica Razem zebrała zaś jedynie 3 proc. poparcia wyborców.

 

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 18-21 maja 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1057). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.