maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. marketingu politycznego
Uniwersytet Warszawski

.

[4.XII.2014]

Bronisław Komorowski jest liderem ocen. Według badanych najlepiej pasuje do roli prezydenta, ale są elementy jego wizerunku, które można poprawić, np. „rozumienie potrzeb przeciętnych Polaków” – wynika z sondażu tajnikipolityki.pl, realizowanego w ramach panelu badawczego Ariadna. Andrzej Duda ma jeszcze niską rozpoznawalność, ale może zebrać głosy elektoratu PiS, czyli około 30 proc. Jeśli pozostałe partie (SLD, PSL, NP, TR) wystawią kandydatów, druga tura wyborów prezydenckich jest bardzo prawdopodobna.

Bronisław Komorowski (246 pkt)  dominuje siłą wizerunku nad Andrzejem Dudą (107 pkt) i pozostałymi kandydatami.* Odsetek pozytywnych wskazań w całej próbie świadczy o tym, że Bronisław Komorowski ze średnią 56 proc. to nie tylko prezydent lubiany przez PO, ale też inne grupy wyborców.

Bronisław Komorowski jest liderem ocen, ale są elementy jego wizerunku, które można poprawić, gdyż będą obiektem ataku kontrkandydatów. Bronisław Komorowski to „dobry kandydat na prezydenta” (63 proc.), pasuje do wyobrażeń wyborców o tym stanowisku. Uczciwy (62 proc.), patriota (61 proc.), wzbudza zaufanie (60 proc.). To jego atuty. Uczciwość to cecha, którą respondenci  wskazują jako najważniejszą, więc ataki kontrkandydatów będą celowały w podważenie tej zalety prezydenta (co było widać już podczas kampanii samorządowej, w czasie problemów PKW z sumowaniem rezultatów, a za co Bronisław Komorowski nie był odpowiedzialny).

Komorowski_Duda

Bronisław Komorowski słabiej jest oceniany pod względem siły, zdecydowania (47 proc.), bliskości ludziom (52 proc.) i rozumienia potrzeb przeciętnych Polaków (51 proc.), lubienia (52 proc.). Niewykluczone więc, że podczas kampanii prezydent będzie redukować tzw. „dystans władzy”, np. poprzez tour po Polsce z dużą  ilością spotkań, podczas których łatwo wchodzi w kontakt z wyborcami  (lub za pomocą innych metod ocieplających wizerunek Bronisława Komorowskiego).

Andrzej Duda

Mała rozpoznawalność kandydata PiS sprawia, że średnia pozytywnych wskazań (24 proc.) jest niższa niż elektorat tej partii (około 30 procent.). Natomiast uzyskuje on więcej pozytywnych wskazań niż znany i popularny polityk Ryszard Kalisz, ale bez wsparcia partii z dużym poparciem (20 proc.).

Zalety Andrzeja Dudy współgrają z atutami PiS – jest postrzegany jako patriota (28 proc.), uczciwy (26 proc.). Podobnie jak partia opozycyjna, która obiecuje, że „słucha ludzi” jest dobrze oceniany pod względem bliskości ludziom (26 proc.) i rozumienia potrzeb przeciętnych Polaków (26 proc.). Prawdopodobnie PiS będzie tworzyć narrację, wedle której podkreślana będzie kwestia dystansu władzy prezydenta, powiązanego z elitami i pretendenta z opozycji, bliższego Kowalskim. Oczywiście tych przekazów będzie więcej. Andrzej Duda jest rzadko wskazywany jako „dobry kandydat na prezydenta” (21 proc.). Konsekwencją braku doświadczenia kandydata w sprawowaniu eksponowanego urzędu/pełnienia ważnej funkcji, są gorsze oceny jako „skutecznego przywódcy” (21 proc.). Pierwsze kroki kampanii PiS więc będą poświęcone także temu, aby przekonać, iż ten relatywnie młody polityk pasuje do pełnienia roli prezydenta (gdyż motyw głosowania przeciw Komorowskiemu może nie być wystarczający).

Wstępne, dość korzystne oceny, są przesłanką dla wnioskowania, że Andrzej Duda ma szansę zebrać głosy elektoratu PiS, czyli około 30 proc. Druga tura jest możliwa, jeśli inne partie (PSL, SLD, TR, NP) wystawiłyby w wyborach mocnych kandydatów lub startowaliby ich liderzy (ich elektoraty > 20%).

Ryszard Kalisz (87 pkt.) został umieszczony w badaniu jako tzw. kontrast (popularny polityk z lewicy), a działo się to w czasie, gdy nie było jeszcze debaty o kandydacie SLD na stanowisko prezydenta. Zaletą  Ryszarda Kalisza jest kompetencja (30 proc. wskazań). Podobnie jak Andrzej Duda jest słabo oceniany jako „dobry kandydat na prezydenta” (12 proc.), a także jako „skuteczny przywódca” (12 proc.). Widać, że prezydent Komorowski silnie wpisał się Polakom we wzorzec roli  głowy państwa i  innym kandydatom będzie trudno przekonać do siebie.

Janusz Korwin-Mikke (74 pkt) i Janusz Palikot (57 pkt) mają nikłe szanse na drugie miejsce w I turze wyborów. Ich start nie byłby jednak pozbawiony znaczenia. Jeśliby ewentualny kandydat Nowej Prawicy zebrał głosy swojego 4-5proc. elektoratu, a jeszcze kilka punktów proc. uzyskał Janusz Palikot, to pomimo dużej popularności obecnego prezydenta, odbyłaby się druga tura wyborów.  Bronisław Komorowski ma ogromne szanse by wygrać wybory, ale niekoniecznie poprzez nokaut.

.

Pobierz pełny raport >>>

 

* W celu przygotowania wskaźnika pytano respondentów o ocenę ważności cechy dla bycia dobrym przywódcą politycznym oraz ocenę danego polityka pod względem każdego z kryteriów. Wskaźnik powstaje jako suma iloczynów: waga danej cechy x średnia jej ocena dla danego polityka. Teoretyczną podstawą wskaźnika są klasyczne modele podejmowania decyzji politycznych.

** Pomiar został przeprowadzony w dniach 18-20 listopada 2014 roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=1046 osób dobranych z panelu Ariadna. Próba losowo-kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania

*** Respondenci mogli wskazać, że dana cecha pasuje do więcej niż jednego polityka (stąd % nie sumują sie do 100)

Zobacz inne artykuły >>>

33 komentarze to “Nowe badanie: Komorowski czy Duda prezydentem?”
 1. Andrzej Grabek

  komorowski to ciota.ktory nie ma pojecia o tym jak byc prezydentem{nie zna nawet angielskiego).przez ostatnie 5 lat ten facet nie zrobil niczego,ucziwy to skad wzial prawie 300 tysiecy marek zachodnich w 1990.Duda inteligietny zna jezyki.wspanialy facet na prezydenta,glosuje na niego

 2. kabongo1973greg

  Panie Maliszewski z Pana taki ekspert jak z koziej d..y trabka czyli zaden, w ten sposob o takich „oplaconych” i „niezaleznych” ekspertach mawial moj dziadek.
  Wystarczylo ogladnac wczoraj TVP Info i red.Kulczyckiego (tego od „analiz”) jak sobie panowie spijaliscie z „dziubkow”, kosztem „oplacanego” red. Warzechy…
  Kazdy srednio wyksztalcony ekspert od marketingu politycznego, powie dokladnie to samo co red.Warzecha, ze Dr. Duda przy rubasznym wujku Komorowskim jest jak Porsche 911 przy Moskwiczu (celowo zamienilem Poloneza na Moskwicza – gdyz kazdy kto sie interesuje polityka wie skad „odrastaja” nogi Komorowskiego).
  Prosze zaprzestac swojej dzialalnosci, bo jest Pan zalosny.

 3. Grace

  Wyjatkowo jest Pan zalosny,to swieta prawda.To wstyd,aby nas reprezentowal Prezydent piszacy z bledami I czytajacy z kartek.Pcha Polske w rece sasiadow.Manipulant.

 4. Andrzek Grabek

  Po 5 latach prezydentury wiem na 100% ze takie cieple I beznzdziejne kluchy jak Komorowski na wypadek ewentualnej agresji pierwszy by spieprzal z Polski.Jesli chodzi o stol wigilijny to z pacholkami WSI nie siadam do kolacji,Jesli wiekszosc Polakow uwaza ze Komorowski jest lepszym kandydatem na prezydenta.to albo to sa ludzie ktorzy nie znaja reali watkow z zycia tego komucha albo po prostu sa IDIOTAMI.Jesli chcecie odzyskac Polske z powrotem I zyc godnie glosujcie na DUde I PIS.Sadaz kanadyjski 96% na Dude atylko 4% Komorowski .no coz nawet tutaj mamy paru blaznow

 5. zmzmzm11

  Nie należy obwiniać władzy, za coś, czemu nie zawiniła. Z tym się zgadzam. Jednak jeśli zawiniła, należy o tym mówić. Rząd RP przedłożył projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, w którym pominął przepis o dostosowaniu wymagań. Projekt przejęto głosami PO i PSL. Napisałem ponad tysiąc e-maili w sprawie przywrócenia tego przepisu. Senat i Sejm przyjęli poprawkę. Jednak wprowadzono przepis z wcześniejszego rozporządzania, któremu towarzyszyła wykładnia ministerialna. Po tym jak przepis zyskał rangę ustawowego wykładnia już nie obowiązuje. Należało w ustawie połączyć dawny przepis z obowiązującą wykładnią, żeby jego treść nie budziła wątpliwości. Jej brak może spowodować pojawienie się dużych problemów szkolnych u tysięcy uczniów. Tak więc w tym przypadku problemy pojawią się z powodu niedopracowanego prawa. Z stanowienie niedopracowanego i przez to szkodliwego prawa odpowiada Rząd, który je zaproponował i wprowadził Sejm i Senat w błąd, bo nie poinformował o skutkach stanowionego prawa. Odpowiada tez Senat i Sejm, bo chociaż organy te zostały wprowadzone w błąd, to jednak szkodliwe prawo uchwaliły. To prawo może wywołać zdarzenia sprzyjające wzrostowi samobójstw wśród uczniów. Tak więc w tym przypadku, jeśli dojdzie do wzrostu samobójstw, odpowiedzialność spocznie na władzy przez to, że wprowadziła szkodliwe prawa

 6. tomasz

  odnosze wrazenie,ze albo mamy bardzo głupie i naiwne społeczeństwo albo ktoś fałszuje wybory…

 7. Anonim

  Duda prezydentem?-co to, kpina, moze tam lykna obycia —-ale zbieranie na niego podpisow i chelpienie sie PIS ze maja tyle glosow to dopiero numer- babcie wymuszajace w kosciolach ,zeby sie podpisywac na jego liscie na sile, czy to normalne chyba nie ,nie wiem czym oni chca zaimponowac, a na koniec to prezdent nie ma duzej wladzy

 8. neo

  Śmiać mi się chce z tych sondaży jak może Komorowski prowadzić jak każdy ma go już dość. Na razie nie znam osób które by na niego głosowali PO to mafia musieli opłacić te sondaże . Nie dla PO! Dajmy szanse Dudzie może on chociaż te emerytury wywalczy.

 9. Stefania Dziedzic

  Pożyczka na Dowód bez Zaświadczeń http://www.kredytyk.pl
  od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze!
  – Pożyczki na Dowód
  – kredyty dla Firm
  – Kredyt na mieszkanie/hipotekę
  – Kredyt Samochodowy
  Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonimy i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie!

 10. Michał

  JAKBYM WYBIERAŁ NA WIZERUNEK TO WYBRAŁ BYM OGÓREK! Jest jeszcze jedna tura 🙂 Chyba każdy wie kto wygra, ale pomyślcie jak chcecie dalej rządzić!

 11. aga

  media oszukuje Polaków bo Komorowski niech nie płaci mediom z naszych podatków robi wszystko zeby wygrac a ludzie cie maja dosc główno zrobiłes wiec przestan na siłe oszukiwac i fałszowac wyniki bo Polacy maja was dosc tej telewizyjnej mafi co tylko za PO i komorem a widac wyrażnie jak niszczycie PIS i nide pozwalacie im sie wykazac.Zebyscie poszli do piekla za swoje oszustw i rzadzenie .

 12. Anonim

  Nie głosowałam ani na jednego ani na drugiego ale posłuchajcie: Może Komorowski nie jest wspaniały, ale jeśli wygra Duda to Polska bedzie w wielkiej Dupie. Pamiętajcie PiS to PiS –> rozdrapie smolensk i rozpocznie tym wojnę ktorej nie wygramy, wiec zastanówcie sie czy wolicie „nic” czy „rzeźnie”…

 13. maturzystka

  Te dane to NIEPRAWDA! Komorowski okłamał nas Polaków, nie możemy poddać się propagandzie PO i mediom. A. Duda ma w sobie wiele ogłady, dzięki niemu Polska ma szanse. Nie wiem jak można popierać Komorowskiego, który tyle razy nas oszukał.

 14. Patriota

  5 lat tupolew od Rosjan wyciągał, nie liczy się z ludźmi pracującymi fizycznie, zarabiającymi 1750zł brutto, wg niego są oni zdolni pracować do 67 roku życia…. Panie Prezydencie, okulary i lupy użyć czas!!!! – mgr (myślący o innych, dostrzegający Polak).

 15. Patriota

  DAJMY SZANSĘ ELOKWENTNEMU DUDZIE!!!!!!!!!!!! NIE DAJMY SIĘ DŁUŻEJ OSZUKIWAĆ PRZEZ KOMOROWSKIEGO!!!!!!!!!!!!

 16. Anonim

  Kurwę trzeba niszczyć kurwą.Emerytura po 40 latach i to z biegu co za huj mówi takie coś do mądrych Polaków.

 17. Anonim

  HUJ SAM BĘDZIE ZARABIAŁ 2000 I JAK POWIEDZIAŁ NA UTRZYMANIE RODZINY WEŻMIE KREDYT .BY SIĘ WSTYDZIŁ PUBLICZNIE.TAKIE COŚ MÓWIĆ IDIOTA.DO KAMER. SPALIŁ MOSTY JUŻ DAWNO KRETYN.ŚWINIO DO KORYTA. KURWO SPAŚLAKU.

 18. Anonim

  FRAJER CIOTA CWEL KURWA OSZOŁOM GNIDA PLUSKWA ŚLIMOK FIUT I LESER.TO NAZWA DLA OBECNEGO GŁOWY PAŃSTWA.

 19. Anonim

  OBY CWELE Z PO I TEN HUJ MARIONETKA GŁOWY PAŃSTWA ZARABIALI TYLE CO JA 2000 ZŁ IDO ŚMIETNIKÓW PO RESZTKI SKURWESYNY

 20. Józef

  Bóg Honor Ojczyzna tylko z Andrzejem Dudą mogę siadać do stołu w Wigilię.

 21. Anonim

  A wiec tak koledzy I kolezanki. Dla mnie to ani jeden ani drugi nie jest godny polecenia i uwagi, dwa debile i nic wiecej. W PL powinien ktos zasiasc mlody na stanowisku prezydenta z zupelnie ni jakiej

 22. martas

  Te dane to totalna ściema. Na każdym kroku widać, że Komorowski przez 5 ostatnich lat kłamstw i ułudnych obietnic nie wzbudził zaufania… Precz z Komorowskim , PO i reżimowską telewizją! Tylko Duda może zmienić Polskę na lepsze! A takich danych proszę nie publikować bo Polacy nie dadzą się na te ściany nabrać.

 23. gw

  Pracuję w markecie w którym p.Duda z źoną i córką robią od lat zaupy. To bardzo sympatyczni,
  normalni ludzie, nigdy nie gwiazdorzą i ich
  zachowanie i sposób bycia nie zmienia się.
  Wielu moich znajomych zna Tę rodzinę i podziela moje zdanie.Wierzę Mu i ma mój głos oraz mojej
  rodziny.

 24. gosia

  Ludzie otwórzcie oczy, komu wierzycie.Komorowski nie zrobił i nie zrobi nic.
  Nigdy nie zjadłabym z nim nawet zwykłej kolacji.

 25. Tomasz

  Tylko Komorowski się nadaje na prezydenta, Pis już pokazało nam co potrafi kilka lat temu, to aferzyści i zacofane pryki. Chcecie afer i wojny, to głosujcie w październiku na Pis.

 26. Martyna

  Jak można głosować na Dydę, przecież ten człowiek chce pakować ludzi do pierdla za invitro, czy Wam coś na mózg popadało? Myślicie ,że Wam podatki zmniejszy? a z czego będzie utrzymywał nierobów i dzieciorobów?, skróci lata pracy ? a z czego da Wam emerytury? Doprodukuje kasy, czy podzieli się swoją pensją? Nie wierzę, że tylu idiotów żyje w PL. jak wygra Duda, to czas uciekać z kraju…

 27. KredytytPL

  Pożyczka na Dowód bez Zaświadczeń http://www.kredytyt.pl
  od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze!
  – Pożyczki na Dowód
  – kredyty dla Firm
  – Kredyt na mieszkanie/hipotekę
  – Kredyt Samochodowy
  Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonimy i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie!

Trackbacks/Pingbacks

 1.  Z którym z kanydatów na prezydenta najchętniej byś usiadł przy wigilijnym stole? | Tajniki Polityki
 2.  Z którym z kandydatów na prezydenta najchętniej byś usiadł przy wigilijnym stole? | Tajniki Polityki

Skomentuj...