Robert_Stalmach
dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[24.06.2015]

Newspoint zbadał liczbę materiałów pojawiających się w internecie na temat liderów największych partii politycznych i okazało się, że w dniach 09.06.2015 – 22.06.2015 najwięcej pisano o Ewie Kopacz. Pani premier zanotowała wzrost publikacji na swój temat aż o 116% w stosunku do ostatniego badania, nieznacznie zmienił się za to wydźwięk informacji – liczba negatywnych wpisów wzrosła o 2.5 pkt% i stanowi 31.7% wszystkich publikacji. Wzrost liczby komentarzy wiąże się prawdopodobnie ze zmianami w rządzie Ewy Kopacz, podyktowanymi pojawieniem się w mediach nowych materiałów dotyczących afery taśmowej.

Drugie miejsce, podobnie jak w poprzednim zestawieniu zajął Jarosław Kaczyński na temat którego pojawiło się o 59% więcej publikacji. Niekorzystnie dla lidera Prawa i Sprawiedliwości zmienił się wydźwięk informacji – te o charakterze negatywnym wzrosły o 7.3 pkt% i stanowią aż 48.2% wszystkich wzmianek. Rozkład wydźwięku komentarzy na temat partii Kaczyńskiego nadal utrzymuje się na tym samym poziomie, o PiS nadal piszę się w internecie najczęściej.

newspoint_czerwiec_liderzy_i_partie_2

Największym przegranym nowego rankingu jest Janusz Korwin – Mikke. Nie dość, że liczba publikacji na jego temat spadła o 12% to jeszcze zdecydowanie zmienił się wydźwięk wypowiedzi: odsetek negatywnych wzrósł o 4.6 pkt% a pozytywnych spadł aż o 27.8 pkt%. Przyczyną zmian w postrzeganiu polityka może być spór Korwina – Mikke z Kukizem, który przez internautów mógł zostać oceniony na niekorzyść lidera partii KORWiN.

W porównaniu do poprzednich dwóch tygodni duży wzrost liczby publikacji na swój temat odnotowała Nowa Prawica (o 41%), jednak niekorzystnie zmienił się sentyment wypowiedzi – nacechowane pozytywnie spadły o 6,8 pkt%, a negatywnie wzrosły o 7.8 pkt%. Najwięcej w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedzającego badanie zyskał lider Nowej Prawicy, czyli Michał Marusik. Liczba informacji na jego temat o charakterze pozytywnym wzrosła o 28.4 pkt% i stanowi 30.3% wszystkich publikacji.

Biorąc pod uwagę wydźwięk wypowiedzi dużo zyskał Janusz Palikot. U lidera Twojego Ruchu zaobserwowano wzrost liczby wzmianek o charakterze pozytywnym (o 2.1 pkt%) i spadek (o 6.9 pkt%) negatywnych informacji. Zmiany mogą być spowodowane próbą kreowania nowego, bardziej dojrzałego politycznego wizerunku polityka, opartego na ograniczeniu kontrowersji wokół jego osoby. Pozytywne zmiany w wydźwięku publikacji odnotowała także partia Palikota – te o charakterze pozytywnym wzrosły o 3.1 pkt%, a te nacechowane negatywnie spadły o 3.3 pkt%.

Zobacz inne artykuły >>>

.

Skomentuj...