41 proc. Polaków nie wie, czy można ufać bankom, co drugi nie obawia się o bezpieczeństwo oszczędności, ale co trzeci już tak – wynika z sondażu Ariadny przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski i money.pl.

Co Polacy wiedzą o Komisji Nadzoru Finansowego? Okazuje się, że pod tym względem nie jest tak źle. Połowa ankietowanych potrafi prawidłowo wskazać jej ustawowe funkcje, tj. że zajmuje się regulowaniem pracy instytucji finansowych oraz że obywatele mogą do niej składać skargi na działania banków.

Tylko 13 proc. badanych błędnie określa działania tego ciała. Część z nich wskazuje, że jest bankiem centralnym (7 proc.), inni – że reguluje wysokość odsetek w bankach (6 proc.). 37 proc. pytanych nie wie, czym zajmuje się KNF.

Zrzut ekranu 2018-11-22 o 15.53.58

Cały artykuł >>>


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 16-19 listopada 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1082). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI