maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. marketingu politycznego
Uniwersytet Warszawski

/

/

[27.X.2014]

Ewa Kopacz była postrzegana najlepiej w 8 spośród kategorii, m.in. zaufania, lubienia, uczciwości, zaś Jarosława Kaczyńskiego oceniano najlepiej pod względem patriotyzmu – wynika z badania wizerunkowego przeprowadzonego przez dr hab. Norberta Maliszewskiego, realizowanego przez panel badawczy Ariadna dla tajnikipolityki.pl.

1) Ewa Kopacz liderem

Premier Ewa Kopacz była najlepiej oceniana spośród wszystkich liderów partyjnych. Uzyskała najwyższy odsetek wskazań w 8 spośród 10 kategorii. Była dobrze oceniana zwłaszcza pod względem wzbudzania zaufania, uczciwości, rozumienia potrzeb przeciętnych Polaków, lubienia. Tylko w jednym obszarze – patriotyzmu – większy odsetek respondentów wskazywał Jarosława Kaczyńskiego (45%; zaś Ewę Kopacz 33%).

Z poszczególnych ocen stworzono ogólny wskaźnik – siły wizerunku polityka. W poprzednim rankingu pierwsze miejsce zajmował Jarosław Kaczyński, w tym wyprzedziła go Ewa Kopacz (154 pkt).

2) Jarosław Kaczyński (120 pkt) – patriota, skuteczny przywódca

Jarosław Kaczyński nie tylko był dobrze oceniany pod względem patriotyzmu, ale skutecznego przywództwa, siły. Oceny prezesa na tych wymiarach przywództwa są podobne do liderki PO (nie ma istotnych statystycznie różnic). Wcześniej liderem był Jarosław Kaczyński, co znaczy, że przyjęta przez PiS strategia ignorowania nowej premier, deprecjonowania, nie przynosi skutków. Ewa Kopacz przejęła polityczną inicjatywę, od wyborców uzyskała kredyt zaufania jako premier i w związku z tym jej oceny rosną całościowo, niemal na każdym wymiarze, w związku z tym Jarosław Kaczyński stracił pozycję lidera rankingu siły politycznych marek.

Wizerunki_liderow_partii_politycznych_paź2014

Słabsze od oczekiwań są oceny prezesa PiS jako „polityka na czas kryzysu na Ukrainie” 26% (Miller 26%). Ten wynik powtarza się kolejny raz. Można go interpretować tym, że polskie społeczeństwo w coraz większym stopniu oczekuje bardziej asekuracyjnej polityki w sytuacji ukraińskiego kryzysu, coraz bardziej lęka się reakcji odwetowych ze strony Rosji.

3) Leszek Miller – żelazny kanclerz, ale da się lubić

Leszek Miller zajmuje trzecie miejsce pod względem atrakcyjności wizerunku (116pkt) i niewiele ustępuje liderom rankingu. Jest on najlepiej oceniany pod względem siły (35% wskazań), korzystanie także jako skuteczny polityk. Jest też stosunkowo dobrze postrzegany pod względem otwartości, sympatii, czy kompetencji (biorąc pod uwagę trzy razy mniejszą proporcję sympatyków SLD w porównaniu do PiS). Jego słaba strona w oczach respondentów to uczciwość.

4) Janusz Palikot  – 67 pkt

Pomiędzy trójką liderów, a pozostałymi przywódcami partii, jest niemal dwukrotna różnica w liczbie punktów. Janusz Palikot jest dobrze oceniony pod względem tolerancji, otwartości, a także stosunkowo korzystnie na wymiarze siły. Słabą jego stroną  jest postrzeganie jego uczciwości oraz  kompetencji, zwłaszcza w sytuacjach tak trudnych jak czas kryzysu na Ukrainie.

5) Janusz Piechociński – 58 pkt

Awansował na piąte miejsce rankingu. Wyborcy PSL doceniają swojego lidera pod względem każdej cechy (zwłaszcza patriotyzmu), zaś inni raczej są impregnowani na zalety wicepremiera. W porównaniu do poprzednich badań nieco stracił pod względem skuteczności.

6) „Fenomen” Janusza Korwin- Mikkego 50  pkt

Jest postrzegany przez swój elektorat, zwłaszcza młodych ludzi jako silna osobowość, patriota, a jednocześnie nie jest to „polityk  na czas kryzysu na Ukrainie”. Ta niespójność nie ma wpływu na sympatię, którą rodzi w tej grupie wyborców.

/

Pobierz raport  >>> 

/

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...