maliszewski2222

dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski
[29.VIII.2015]

Pierwsze tygodnie kohabitacji prezydenta Andrzeja Dudy i premier Ewy Kopacz były częściej oceniane negatywnie (40 proc.) niż pozytywnie (10 proc.). Spór pomiędzy nimi wpisuje się w kampanię parlamentarną. Badanych w sondażu Ariadny zapytano, jaki wolą układ władzy, który mógłby się wyłonić po jesiennych wyborach parlamentarnych. Więcej, gdyż 44 proc. głosowało za przekazaniem pełnej władzy w ręce PiS, zaś 34 proc. za kohabitacją prezydenta Andrzeja Dudy i premiera z PO. Komu więc pomaga spór? Jakim celom służy?

Zrzut ekranu 2015-08-29 o 09.49.35

Jak oceniasz współpracę prezydenta Andrzeja Dudy i premier Ewy Kopacz? Takie pytanie zadano w badaniu Ariadna przeprowadzonym w dniach 22 – 24 sierpnia 2015 roku na ogólnopolskiej próbie Polaków (N=1023). Pierwsze tygodnie kohabitacji prezydenta Andrzeja Dudy i premier Ewy Kopacz były częściej oceniane negatywnie (40 proc) niż pozytywnie (10 proc.). Połowa badanych, ze względu na krótki okres współpracy obu ośrodków władzy, nie potrafiła jeszcze dokonać tej oceny.

Ocena ta jest niesłychanie ważna dla zachowań politycznych. Prezydent Andrzej Duda będzie sprawować swój mandat przez kolejne lata, a w wyborach parlamentarnych wyłoniona zostanie większość, która utworzy rząd. Polacy będą głosować, czy przekazać pełnię władzy w ręce PiS, czy może pozostawić dla swoistej przeciwwagi rząd w rękach koalicji współtworzonej przez PO.

Zrzut ekranu 2015-08-29 o 09.50.14

Niemal połowa badanych (44 proc.) głosowała za przekazaniem pełnej władzy w ręcę PiS. Natomiast 34 proc. badanych wsparło kohabitację prezydenta Andrzeja Dudy i premiera z PO.

Polacy przez lata byli zwolennikami opcji, w której tzw. „mały i duży pałac” był w rękach oponentów (paradygmat „nasz prezydent, wasz premier”). Idea kohabitacji nie tylko podczas kampanii, ale w trakcie ostatnich lat traciła na popularności. Działo się tak zwłaszcza podczas ostrego sporu pomiędzy premierem Donaldem Tuskiem a prezydentem Lechem Kaczyński. Spór pomiędzy Ewą Kopacz i Andrzejem Dudą w kontekście tych rezultatów jest zatem na rękę prezydentowi.

Być może prezydent z tego względu unika spotkania z premier, prowokując ją do uczynienia sporu osią kampanii. Premier Kopacz w tę pułapkę wpada, próbując udowodnić, że stroną unikającą współpracy jest prezydent Andrzej Duda. Cóż jednak z tego? Prezydent jest w trakcie miesiąca miodowego po wygranych wyborach, zaś Polacy będą zastanawiać się, kim ma zostać premier. Jeśli aideowi, niezdecydowani wyborcy będą mieli dość konfliktu, to prędzej zagłosują na PiS niż na PO. Będą woleli tandem Beata Szydło i prezydent Duda niż wizję wieloletniego sporu Ewy Kopacz z Andrzejem Dudą.

W ostatnim badaniu TNS prezydent Andrzej Duda uzyskał 46 proc. ocen pozytywnych, 29 proc. negatywnych. Dla porównania premier Ewa Kopacz miała znacznie mniej pozytywnych ocen (30 proc.) i duży negatywny elektorat – 59 proc. źle ją oceniających. Dla premier Ewy Kopacz niekorzystna jest oś kampanii opierająca się na sporze z prezydentem Andrzejem Dudą, który przeżywa miesiąc miodowy po wygranej. Bardziej korzystnie byłoby porównanie z Beatą Szydło, która jest gorzej oceniana niż prezydent. Doskonale tę zależność rozumiał premier Donald Tusk, który ustawiał wybory w korzystnym dla siebie kontraście z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Pomijanie Beaty Szydło, aby rzekomo ją deprecjonować, nie będzie skuteczne. Nie jest to skuteczna technika, o czym boleśnie przekonał się sztab prezydenta Bronisława Komorowskiego czyniąc to samo z wówczas nieznanym szerzej politykiem Andrzejem Dudą.

Strategia PO wydaje się być błędna, a jej powodem mogą być krótkoterminowe cele taktyczne. Spór z prezydentem Andrzejem Dudą zdominował przekaz w mediach i zastąpił niewygodny temat, jakim jest referendum prezydenta. Obniżenie wieku emerytalnego i tak PiS umieści na swoich sztandarach, więc PO wpada tutaj z przysłowiowego deszczu pod rynnę (więcej: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sondaz-pytania-dudy-wazniejsze-niz-komorowskiego/3vpyym#.VeBuOruiLx0.twitter ).

Nigdy nie ma się drugiej okazji, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Prezydent Andrzej Duda musiał poradzić sobie z aferą „kilometrówkową”, a także z prestiżową porażką w polityce zagranicznej (więcej http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sondaz-poprawa-ocen-prezydenta-dudy/wf3yrd#.VeBuxTt9l_c.twitter ). Premier Ewa Kopacz skorzystała z okazji i niczym Donald Tusk próbowała punktowałć prezydenta za błędy. Skutek był umiarkowany, gdyż dość powszechnie krytykowano dwugłos w polityce zagranicznej obu ośrodków władzy i osłabianie pozycji prezydenta przed jego wyjazdem do Niemiec.

Pośrednim potwierdzeniem słuszoności argumentów dla tej analizy są wyniki chociażby wczorajszego sondażu pracowni Estymator dla Newsweeka. W badaniu PiS zyskuje i ma rekordowe, ponad dwukrotnie wyższe poparcie niż PO.

Przykład dwugłosu w polityce zagranicznej pokazuje, że ostry spór polityczny jest dysfukcjonalny. Jeśli bazuje na emocjach, to rzadko dotyczy pomysłów na rozwiązanie ważnych problemów społecznych. Spór nie opłaca się premier Ewie Kopacz, ale także niepożądany jest dla prezydenta Andrzeja Dudy. Owszem, to nie on będzie wybierany w październikowych wyborach, ale też trudno sprawować swoją funkcję bez społecznego zaufania, o czym przekonał się m.in. śp. Lech Kaczyński.

Badania przeprowadzone w dniach 22 – 24 sierpnia 2015 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1023 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

.

Pobierz raport: Spór PiS i PO >>>

One Response to “Komu służy spór pomiędzy premier Kopacz a prezydentem Dudą?”
  1. Polak

    Panie Norbercie, ciekawe wnioski, aale prosze powiedziec czy Pan rzeczywiście uważa sondaże wyborcze za wiarygodne? Wszak nie na darmo mówi sie ze są kłamstwa, i jest statystyka. Czy takie badania nie powinny być robione na próbie n 50 tys. co najmniej? I w końcu, czy sondazownie które mylily sie o kilkanaście procent w stosunku do prawidłowych wyników, są warte komentowania i analizy? Pozdrawiam.

Skomentuj...