Anna_Miotk
dr Anna Miotk
Dyrektor ds. komunikacji PBI
blogerka (annamiotk.pl)

.

[23.III.2015]

O kim najchętniej mówił internet w pierwszej połowie marca? Kto oceniony został pozytywnie a kto wręcz przeciwnie?

Jeśli chodzi o kandydatów na prezydenta, w pierwszej połowie marca najczęściej wzmiankowaną w sieci osobą był obecny prezydent, Bronisław Komorowski. Można to wytłumaczyć nie tylko kampanią wyborczą, ale też aktywnością z racji obecnie pełnionego urzędu – media poświęcają obecnie urzędującemu prezydentowi sporą część uwagi. Duży odsetek negatywnych komentarzy świadczy o tym, że w sieci aktywizuje się negatywny elektorat urzędującego prezydenta lub… sztaby kontrkandydatów.  Warto zwrócić uwagę na Andrzeja Dudę, najpotężniejszego rywala Bronisława Komorowskiego – spora liczba wzmianek o nim wynika zapewne z aktywności marketingowej jego sztabu (polityk posiada również jedne z największych i najbardziej aktywnych kont na Facebooku i Twitterze). Dopiero na trzecim miejscu uplasował się Janusz Korwin-Mikke, ulubieniec zwłaszcza młodszej części internautów, co widać po najmniejszym odsetku negatywnych komentarzy na jego temat w sieci. Z kolei politykiem najmniej lubianym przez internautów wydaje się być Janusz Palikot – miał on największy odsetek komentarzy negatywnych i najmniejszy – komentarzy pozytywnych.

W przypadku liderów partii politycznych, najbardziej widocznymi osobami w sieci są Ewa Kopacz, Janusz Korwin-Mikke i Jarosław Kaczyński. Politykiem wzbudzającym najwięcej kontrowersji jest zdecydowanie ten ostatni – ma on bardzo dużo odsetek komentarzy negatywnych oraz spory odsetek komentarzy negatywnych. Z kolei internauci najbardziej wydają się nie przepadać za urzędującą premier i Leszkiem Millerem. Sympatią nie są też darzeni Janusz Palikot i Janusz Piechociński. Stosunkowo najmniejszy odsetek komentarzy negatywnych ma Janusz Korwin-Mikke. W przypadku Michała Marusika trudno natomiast wyciągnąć jakiekolwiek wnioski – liczba wzmianek na jego temat wynosi nieco ponad 300.

newspoint_glowna_politycy_prezydenci_marzec

Partie polityczne są w sieci, podobnie jak poszczególni politycy, raczej krytykowane niż doceniane. W przypadku niemal każdej z analizowanych partii, trzykrotnie wyższe są odsetki komentarzy negatywnych niż pozytywnych. Wyjątkiem jest nowa partia Janusza Korwina-Mikke, KORWiN, gdzie odsetki wpisów pozytywnych i negatywnych niemal się równoważą. Może to wynikać z sympatii, jaką przez młodych internautów darzony Janusz Korwin-Mikke, lider tego ugrupowania.

newspoint_artykul_partie_marzec

.

Zobacz inne artykuły >>>

.

 

Skomentuj...