Jeśli PiS wycofa swoje poparcie dla Andrzeja Dudy, kandydatem na prezydenta powinien zostać Mateusz Morawiecki lub Beata Szydło – wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. Jarosław Kaczyński znalazł się dopiero na trzecim miejscu. Razem z… Wojciechem Cejrowskim.

Zdecydowana większość badanych – 45 proc. – nie ma pojęcia i udzieliła odpowiedzi: „Trudno powiedzieć”. Osoby, które udzieliły bardziej zdecydowanej odpowiedzi podzieliły się prawie po równo. Większość (30 proc.) uważa jednak, że PiS zdecyduje się na innego kandydata, a 25 proc., że rządząca partia ponownie wystawi Andrzeja Dudę.

Detektor_GWP_HANDEL_5_18

Jeżeli chodzi o rozkład głosów według elektoratów – zaskakiwać może, że praktycznie tylu samo wyborców Platformy (40 proc.) co PiS-u (41 proc.) uważa, że PiS nie zdecyduje się na innego niż Duda kandydata.

Gdyby PiS ostatecznie zdecydował się jednak na wycofanie poparcia dla Andrzeja Dudy, musiałby postawić na innego kandydata. Kto nim będzie?

S

 

Najwięcej osób wybrało urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego (15 proc.) oraz byłą premier, Beatę Szydło (10 proc.). Dopiero za nimi uplasował się Jarosław Kaczyński, który ostatnie miejsce na podium dzieli z ekscentrycznym i budzącym spore kontrowersje podróżnikiem, Wojciechem Cejrowskim. Obaj zostali „mianowani” na PiS-owskiego kandydata na prezydenta przez 7 proc. badanych.

.

.

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-11-16 o 12.32.45

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 02-05 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1046). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl