maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

 

[8.V.2015]

Uśrednione wyniki sondaży z ostatnich dni ukazują, iż na ostatniej prostej poparcie traci prezydent Bronisław Komorowski, zyskuje Paweł Kukiz. Deklaracje sondażowe to nie głosowanie przy urnach. Analizując, jakie mogą być rezultaty wyborów, trzeba uwzględnić, m.in.: 1) trendy; 2) decyzje osób niezdecydowanych; 3) mobilizację elektoratów; 4) głosowanie strategiczne wyborców o mniejszym poparciu. Jak mogłyby wyglądać rezultaty, gdyby uwzględnić te czynniki?

 ostatniesondazeprzedpierwszatura

Na prezydenta Bronisława Komorowskiego chce głosować 40 proc. Polaków. Tyle wynosi średnia z sondaży prowadzonych w ostatnich dniach. Drugie miejsce zajmuje Andrzej Duda z 30 proc. poparciem, a trzecią pozycję uzyskał Paweł Kukiz (16 proc.). Pozostali kandydaci cieszą się mniejszą popularnością: Janusz Korwin-Mikke (4,5 proc.), Magdalena Ogórek (3,5 proc.), Adam Jarubas (2,5 proc.), Janusz Palikot (2 proc.),  inni kandydaci (w sumie 3 proc.).

Trzeba pamiętać, że to są średnie sondażowe, opierające się na deklaracjach osób badanych w ostatnich dniach. Słowa to nie zachowanie, więc wynik głosowania będzie w pewnym stopniu różny od tego w ankietach. Czynników na to wpływających jest dużo, ale cztery są najważniejsze.

Trendy

Na ostatniej prostej poparcie traci Bronisław Komorowski, zyskuje Paweł Kukiz. Jeśli taka dynamika by się utrzymywała, to oznaczałoby, iż niedzielny wynik prezydenta spadłby poniżej 40 proc., zaś Paweł Kukiz by jeszcze zyskał (powyżej 14 proc.). Powody takiego układu wyników były już opisywane (http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sondaz-dlaczego-zyskuje-kukiz-a-traci-komorowski/87e6p6).

Trendu wzrostowego Pawła Kukiza nie zatrzymał słabszy występ w telewizyjnej debacie, spory z Januszem Korwin-Mikkem. Przykładem tej dynamiki wzrostu poparcia jest to, że stał się liderem kampanii w mediach społecznościowych; jego spoty są oglądane najczęściej, najszybciej rośnie mu liczba fanów, etc. (więcej http://tajnikipolityki.pl/kampania-prezydencka-w-social-media-raport-sotrender/). Paweł Kukiz stał się trybunem ludowym. Głosowanie na niego jest żółtą kartką dla sytemu, wręczaną przez osoby niezadowolone z obecnej sytuacji, elitom politycznym.

Mobilizacja

Respondenci deklarują poparcie, ale to znacznie mniejszy wysiłek, niż pójść i zagłosować. Dlatego ważne jest badanie determinacji elektoratów. Mobilizacji elektoratu Bronisława Komorowskiego rzekomo służyły spoty, w których Andrzej Duda był stawiany w złym świetle – jako polityk niesamodzielny (stawał się Jarosławem Kaczyńskim), zmieniający zdanie. Efekt spotów negatywnych jest odwrotny od zamierzanego. Nie tylko prezydent traci poparcie, a zniechęceni wyborcy głosują na Pawła Kukiza. W sondażu Ariadna z 5-7 maja rośnie mobilizacja elektoratu Andrzeja Dudy w większym stopniu (15 pp) niż prezydenta Bronisława Komorowskiego (8 pp).

aa22073912b2e526507afeb3e998feda

Determinacja, fot. tajnikipolityki

Mniejszą mobilizację deklarowali sympatycy Pawła Kukiza i Magdaleny Ogórek. Dla pozostałych kandydatów odsetek odpowiadających nie był duży, więc wyniki obarczone są dużym błędem.

Podział głosów wyborców niezdecydowanych

Uśrednione wyniki sondaży zostały podane bez osób niezdecydowanych. Zgodnie z wynikami badania TNS dla TVP wyborców wahających się, na kogo zagłosować, jest wciąż około 13 proc. Niektórzy nie pójdą zagłosować. Ci zaś, którzy to uczynią, mogą wpłynąć na końcowe rezultaty. Niekoniecznie ich głosy rozłożą się proporcjonalnie.

Zgodnie z wynikami badania CBOS 39 proc. osób niezdecydowanych myśli o głosowaniu na Bronisława Komorowskiego, 20 proc. na Andrzeja Dudę, zaś 14 proc. na Pawła Kukiza. Jeśli osoby niezdecydowane stawiłyby się przy urnach, to wynik Andrzeja Dudy trzeba w niewielkim stopniu (1 proc.) skorygować in minus. Problemem kandydata PiS jest to, że przekonuje głównie własny elektorat. Mobilizacja sympatyków PiS to skompensuje, ale to może być spore ograniczenie dla niego w ewentualnej drugiej turze. Rozwiązaniem suflowanym Andrzejowi Dudzie byłoby przekonanie wyborców Pawła Kukiza, aby zagłosowali strategicznie przeciw Bronisławowi Komorowskiemu

Głosowanie strategiczne

Podczas głosowania, wyborcy nie zawsze zakreślają swojego kandydata. Czasami kalkulują, że ważniejsze jest zakreślenie którego z liderów, głosowanie przeciw komuś. Uwagę zwraca mała mobilizacja wyborców Magdaleny Ogórek, co może procentować jeszcze mniejszym poparciem niż wskazują na to sondaże. Część wyborców SLD może zagłosować na prezydenta Bronisława Komorwskiego, widząc jego spadki poparcia i wyobrażając sobie triumfy prawicy.

Podsumowanie

Sondaże są impresją rezultatów, a nie ich dokładnym zdjęciem.  Część osób nie przyznaje się do tego, na kogo głosuje; pewne grupy wyborców generalnie są nieufne wobec sondażowni. To deklaracje, a nie głosowanie. Zatem wynik wyborczy może się różnić od średniej sondażowej. Te korekty wymagałyby bardzo precyzyjnych pomiarów, ale biorąc pod uwagę opisane powyżej czynniki: wynik prezydenta Bronisława Komorowskiego może być o 3-4 punkty procentowe niższy niż sondażowa średnia; można się spodziewać wyższego wyniku Andrzeja Dudy (niż 30 proc.), a także niespodzianki w postaci ponad 15 proc. Pawła Kukiza. Sondaże to nie szklana kula, a powyżej opisane czynniki sprawiają (można ich jeszcze wymieniać więcej; np. frekwencja), że by z nich korzystać, to trzeba je rozumieć i do nich podchodzić rozsądnie.

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...