Robert_Stalmach
dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[04.11.2015]

Newspoint sprawdził liczbę materiałów, które pojawiły się w internecie na temat partii politycznych i ich liderów w dniach 13.10.2015 – 26.10.2015. Wyniki pokazują wyraźnie, że liczba publikacji zdecydowanie wzrosła w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni. Z pewnością związane było to z wyborami parlamentarnymi – badanie wypadło na okres przedwyborczy i dzień po wyborach – to wtedy wyniki partii i ich liderów były szeroko komentowane w internecie.

.

Co ciekawe oprócz tego, że pojawiło się więcej informacji w sieci na temat polityków i partii to dało się także zauważyć pozytywne zmiany w wydźwięku komentarzy. U wszystkich badanych polityków i partii, z wyjątkiem Ewy Kopacz i Polskiego Stronnictwa Ludowego (dla których wydźwięk informacji pozytywnych pozostał na tym samym poziomie) zaobserwowaliśmy wzrost liczby publikacji nacechowanych pozytywnie. Zmienił się także odsetek negatywnych informacji, który spadł u wszystkich polityków i partii z wyjątkiem Zjednoczonej Lewicy i ich liderki – Barbary Nowackiej.

.

W dalszym ciągu na pierwszym miejscu zestawienia pozostała Ewa Kopacz, o której pisze się prawie trzy razy więcej niż o zajmującym drugie miejsce w naszym rankingu Jarosławie Kaczyńskim. Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku prezesa Prawa i Sprawiedliwości odnotowaliśmy prawie dwukrotny wzrost liczby publikacji. Trochę w cieniu pozostała za to kandydatka PiS na premiera – Beata Szydło, wprawdzie zanotowała wzrost wzmianek na swój temat (o 70%) względem analogicznego okresu przed wyborami, jednak pozostali liderzy wzbudzali znacznie większe zainteresowanie internautów.

newspoint_pazdziernik_liderzy_i_partie_4

Sukces Pawła Kukiza i balansowanie na granicy progu wyborczego Janusza Korwin-Mikkego przyniosły im wzrost liczby komentarzy, odpowiednio o 113% i 114%. Z kolei bardzo dobry występ w debacie przełożył się na duże zainteresowanie liderem partii Razem – Adrianem Zandbergiem (po raz pierwszy w naszym pomiarze). Na jego temat pojawiło się tylko o 300 publikacji mniej niż o bardziej rozpoznawalnej Barbarze Nowackiej ze Zjednoczonej Lewicy.

Ciekawie przedstawiają się dane dotyczące nowej siły w polskim parlamencie – Nowoczesnej. Na temat partii i jej lidera – Ryszarda Petru pojawiło się znacznie więcej publikacji w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni. Warto zaznaczyć, że partia Nowoczesna i jej lider posiadają największy odsetek pozytywnych komentarzy i najmniejszy odsetek negatywnych, spośród wszystkich partii i polityków uwzględnionych w rankingu. Wskazuje to na dużą przychylność wyborców i szanse przejmowania nowych grup elektoratu w przyszłości.

Daje się też zauważyć wzrost krytyki wobec przegranych partii. Barbara Nowacka jako jedyna odnotowała istotny wzrost negatywnych komentarzy po wyborach. Po raz pierwszy w polskim demokratycznym parlamencie zabraknie lewicowej partii. Słaby występ w debacie, zwłaszcza w porównaniu do konkurenta z partii Razem i ostateczne zepchnięcie Lewicy na polityczny margines odbiło się szerokim echem w politycznej publicystyce.

newspoint-logo-tagline