Robert_Stalmach
dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[21.10.2015]

Newspoint zbadał liczbę materiałów, które pojawiły się w internecie na temat liderów największych partii politycznych w okresie 29.09 – 12.10. Wszyscy z wyjątkiem Ewy Kopacz odnotowali wzrost liczby publikacji na swój temat. Wiąże się to oczywiście z nadchodzącymi wyborami, które odbędą się już 25 października.  

 

Mimo nieznacznego spadku liczby wzmianek w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedzającego badanie (o 11 pkt%) liderką rankingu pozostała obecna pani premier. Na korzyść Ewy Kopacz zmienił się za to wydźwięk opublikowanych informacji – liczba negatywnych wpisów spadła o 3,5 pkt% i stanowi 32,8% wszystkich wzmianek. Rozkład wydźwięku komentarzy na temat Platformy Obywatelskiej również przedstawia się korzystniej, ponieważ liczba pozytywnych wpisów wzrosła o 2,1 pkt%.

 

Drugie miejsce w rankingu wciąż przypada liderowi Prawa i Sprawiedliwości, czyli Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jest on także wraz z Beatą Szydło największym wygranym nowego rankingu. W sieci pisało się o nim częściej (wzrost liczby publikacji o 49%) i zdecydowanie korzystniej w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni – liczba negatywnych wzmianek na temat prezesa PiS zmalała aż o 6,5 pkt%! Korzystne zmiany zaszły także u kandydatki PiS na premiera – Beaty Szydło. Przyczyną zmian w postrzeganiu polityków PiS-u, co podkreśla wielu ekspertów sceny politycznej, może być mądrze prowadzona kampania wyborcza.

newspoint_pazdziernik_liderzy_i_partie_2B

 

Ciekawie przedstawiają się dane o liderze Nowoczesnej PL – Ryszardzie Petru. Na jego temat jak i na temat samej partii pojawiło się znacznie więcej publikacji w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni (wzrost odpowiednio o 55% i 68%). Mimo stale rosnącego poparcia w sondażach dla Nowoczesnej PL niekorzystnie zmienił się sentyment wypowiedzi: odsetek negatywnych wzrósł o 4 pkt% a pozytywnych spadł o 3,4 pkt%. Stracił też Ryszard Petru, bo na jego temat odnotowano spadek pozytywnych informacji aż o 7,2 pkt%! Warto jednak podkreślić, że w dalszym ciągu partia Nowoczesna PL i Ryszard Petru posiadają największy odsetek pozytywnych komentarzy i najmniejszy odsetek negatywnych, spośród wszystkich partii i polityków uwzględnionych w rankingu.

 

Biorąc pod uwagę wydźwięk wypowiedzi, negatywne zmiany widać u Janusza Korwin – Mikkego i Pawła Kukiza. U lidera partii Korwin nastąpił wzrost negatywnych publikacji o 6,3 pkt%, a u Kukiza spadek pozytywnych informacji o 4 pkt%. Niekorzystne zmiany w postrzeganiu Pawła Kukiza mogą wiązać się z opublikowaniem list wyborczych partii Kukiz’15, które okazały się bardzo kontrowersyjne w ocenie wielu obserwatorów sceny politycznej.

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...