Cezary Kaźmierczak_2
Cezary Kazimierczak 
Prezes Związku Przedsiębiorców i
Pracodawców (www.zpp.net.pl)
 .

.

[27.I.2015.]

Czy wolność ma znaczenie? W Polsce wiemy doskonale, że tak. A Czym jest wolność? Jako brak przymusu polega na tym, że państwo i społeczeństwo nie stawiają przeszkód aktywności jednostki. Skoro jednak aspiracje poszczególnych ludzi często wchodzą ze sobą w konflikt, to ich wolność musi się wzajemnie ograniczać. Granicą wolności jednego człowieka może być tylko wolność kogoś innego.  Jak powiada amerykańskie przysłowie: „Twoja wolność wymachiwania rękami kończy się przed moim nosem”.

Z trzech rodzajów wolności: osobistej, politycznej i gospodarczej największe znaczenie ma ta trzecia. „Wolność ekonomiczna jest najważniejszą z ziemskich wolności. Bez wolności ekonomicznej, wolność polityczna i inne zostaną nam z pewnością odebrane.” (William Buckley Jr.) Wolność ekonomiczna likwiduje typowy dla wolności osobistej i politycznej konflikt między mniejszością i większością, nie znając w ogóle takich pojęć. „Każdy może głosować na, powiedzmy, kolor ulubionego krawata i otrzyma go. Nie musi sprawdzać jakiego koloru pragnie większość, a gdy jest w mniejszości podporządkować się.” (Milton Friedman)

Jak dowodzi najnowsza publikacja Indeksu Wolności Gospodarczej 2015, Polska jest “UMIARKOWANIE WOLNYM” krajem. W rankingu światowym zajmuje 42 miejsce. W stosunku do roku poprzedniego jest to znaczący awans, bo z miejsca 50.

Więcej informacji jest dostępnych tutaj:

Polska na 42 miejscu w Indeksie Wolności Gospodarczej.

Indeks Wolności Gospodarczej 2015 PL.

.

Zobacz inne artykuły >>>

.

Skomentuj...