Cezary Kaźmierczak_2
Cezary Kazimierczak 
Prezes Związku Przedsiębiorców i
Pracodawców (www.zpp.net.pl)
 .

..

[16.IV.2015.]

Im bardziej przedsiębiorczy dyrektor, tym lepsza szkoła zawodowa – to jeden z głównych wniosków płynących z badania „Bariery i możliwości współpracy między szkołami zawodowymi a firmami. Perspektywa dyrektorów szkół i przedsiębiorców”. Badanie przeprowadził Dom Badawczy Maison na zlecenie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w ramach ich wspólnego programu „Dyrektorzy zawodowcy” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Według prezesa WSiP Jerzego Garlickiego: najważniejsze to poznać się i zacząć razem działać. Bo, gdy przedsiębiorcy i dyrektorzy podejmują współpracę, to są z niej w zdecydowanej większości zadowoleni. Przeważająca większość dyrektorów (85%) oraz przedsiębiorców (89%) uważa, że praktyki i staże w zawodzie zapewniają uczniom i absolwentom perspektywy zawodowe.

Reforma szkolnictwa zawodowego trwa od 2012. Wprowadzono nową podstawę programową. Doświadczenie podpowiada, że jednym z kluczowych elementów umożliwiających osiąganie celów reformy jest współpraca szkoły z firmami. Ważne jest więc, aby poznać bariery i możliwości takiej współpracy. Dlatego Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców uruchamiają program pn. „Dyrektorzy zawodowcy”, w ramach którego przeprowadzili badanie dyrektorów i przedsiębiorców, a także zorganizują debatę ekspertów na bazie badania, oraz e-szkolenia dla dyrektorów z zakresu przedsiębiorczości.  Program wpisuje się w założenia Roku Szkół Zawodowych MEN, dlatego otrzymał patronat Ministra Edukacji Narodowej.

Z badania wynika m.in., że dyrektorzy wskazują potrzebę i chęć do rozwoju swoich umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i zarządzania szkołą. 76% dyrektorów deklaruje, że potrzebuje wsparcia w zarządzaniu szkołą, a 69%, że nie dokształca się z przedsiębiorczości i zarządzania. W maju WSiP i ZPP zorganizują, w nawiązaniu do wyników badania, publiczną debatę o roli dyrektorów i przedsiębiorców w podejmowaniu współpracy między szkołami a firmami. Wyniki badania i debata posłużą do opracowania tematów e-szkoleń, które zostaną przeprowadzone dla dyrektorów szkolnictwa zawodowego przez WSiP i ZPP w czerwcu 2015.

.

Kluczowe wyniki badania „Bariery i możliwości współpracy między szkołami zawodowymi a firmami. Perspektywa dyrektorów szkół i przedsiębiorców”

Bariery

Podjęcie współpracy napotyka na kilka barier. Główną przyczyną braku współpracy zarówno w przypadku dyrektorów jak i przedsiębiorców jest wzajemna bierność (ponad 1/3 dyrektorów oraz przedsiębiorców wskazuje jako przyczynę braku współpracy to, że nikt się do nich nie zgłosił). Jest to równocześnie przerzucanie odpowiedzialności za taką współpracę na drugą stronę. Ponadto blisko 1/3 dyrektorów szkół zawodowych uważa, że brak współpracy wynika z tego, że uczniowie wolą sami znaleźć pracę, co jest kolejnym przykładem przerzucania odpowiedzialności na innych.

Dodatkowo można zauważyć specyficzne powody braku współpracy wskazywane przez przedsiębiorców. Wskazują oni zarówno na nieodpowiedni dla nich rodzaj kwalifikacji absolwentów szkół zawodowych (14% z nich przyznaje, że mają oni kwalifikacje niedostosowane do potrzeb firm, a 16%, że są one nieodpowiednie) oraz przekonania o trudności biurokratycznych zawiązanych z taka współpracą (15% przedsiębiorców przyznaje, że nie wie jak załatwić współpracę, 17% uważa, że wymaga to dużo biurokracji).

Przedsiębiorcy przyznają, że nie mają wiedzy na temat szkół zawodowych funkcjonujących w regionie – aż 3/4 przedsiębiorców negatywnie ocenia poziom swojej wiedzy na temat lokalnych szkół zawodowych – co jednak połączone jest z przekonaniem, że inicjatywa w sprawie nawiązania współpracy ze szkoła zawodową nie leży po ich stronie.

Dodatkowo – prawie połowa dyrektorów i przedsiębiorców uważa, że szkolnictwo zawodowe ma negatywny obraz w społeczeństwie.

Potencjał

Ponad 4/5 dyrektorów szkół zawodowych oraz 3/4 przedsiębiorców jest zainteresowanych współpracą w zakresie bezpłatnych staży bądź praktyk zawodowych. Nieco ponad połowa dyrektorów szkół oraz 2/3 przedsiębiorców przyznaje, że byłaby skłonna podjąć się takiej współpracy w przypadku staży płatnych. Warto zauważyć, że większą chęć do współpracy w zakresie płatnych staży/praktyk wyrażają przedsiębiorcy niż dyrektorzy szkół.

Jeśli zaś chodzi o potencjał zatrudnienia w poszczególnych branżach, przedsiębiorcy często oceniają go lepiej w porównaniu z dyrektorami. Obydwie grupy badanych zgadzały się, że branżami o dużym potencjale są budownictwo, mechanika, gastronomia, handel. Przedsiębiorcy dużo pozytywniej niż dyrektorzy oceniają też szanse zatrudnienia w takich branżach jak murarstwo czy stolarstwo. Za branże o najmniejszym potencjale uznawane są grafika oraz ochrona środowiska.

Badanie „Bariery i możliwości współpracy między szkołami zawodowymi a firmami. Perspektywa dyrektorów szkół i przedsiębiorców” zostało przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Badanie zostało zrealizowane we współpracy z Ogólnopolskim Panelem Badawczym Ariadna. Wzięło w nim udział 532 przedsiębiorców oraz 382 dyrektorów szkół. Każda z osób wypełniała kwestionariusz dotyczący szkolnictwa zawodowego odpowiednio przystosowany do danej grupy. Pełna treść badania znajduje się na www.wsip.pl  i www.zpp.net.pl

.

Więcej informacji udzielają:

Point of View: Paweł Kudzia pk@pov.pl / 22 375 65 55

ZPP: Katarzyna Bańbor k.banbor@wei.org.pl / 22 826 08 31

Zobacz inne artykuły >>>

 

Trackbacks/Pingbacks

 1.  imitation alliance bulgari
 2.  Homepage
 3.  www.88.com
 4.  huong dan dang ky fun88
 5.  fun888
 6.  Dream Market Exit Scam
 7.  w88top
 8.  ty le ca cuoc
 9.  The Fylls (GoFundMe)
 10.  auto body shop supplies in Greensboro
 11.  Deja Vu Florist Brooklyn
 12.  Piala Eropa 2020
 13.  Stock Market Economy Gold Silver & Bitcoin 2019 Update
 14.  poker99
 15.  www.pelangiqq1.club
 16.  1fifaqq.club
 17.  sahabatqq
 18.  Nightmare Market Exit Scam
 19.  www.tiketqq.club
 20.  raja bandarq
 21.  Empire Market
 22.  Real Estate Agent in Kenosha Wisconsin
 23.  ฝากถอนโอนไว
 24.  slotxo
 25.  cac nha cai uy tin
 26.  ket qua bong da truc tiep 60s
 27.  w88asia
 28.  elly white
 29.  lapel pin maker
 30.  شركة تنظيف منازل بالرياض
 31.  معالجة تسرب المياه
 32.  도도그래프 먹튀
 33.  important site
 34.  Bassett Caterers
 35.  jasa99
 36.  masterdomino99
 37.  centralqq
 38.  galeri qq
 39.  mejaqq
 40.  Departamentos en Renta en El Álamo San Pedro Tlaquepaque
 41.  Real Estate Agent in Athens Al
 42.  Real Estate Agent in Athens Al

Skomentuj...