Tomek_Baran
dr Tomasz Baran
Ekspert ds. badań opinii i rynku
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii

W kwestii oceny niedawnych protestów polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w Sejmie oraz towarzyszących im demonstracji Komitetu Obrony Demokracji zdania dorosłych Polaków są podzielone, ale przeważają głosy, że jednak nie miały one na celu obalenia rządu Zjednoczonej Prawicy (39%). Zwolenników hipotezy puczu jest 32% – wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna przez agencję Maison&Partners.

Zrzut ekranu 2017-01-25 o 11.16.03

Przekonanych, że działania PO, Nowoczesnej i KODu miały doprowadzić do przewrotu politycznego jest najwięcej wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy (72%), ale nie brakuje ich też wśród zwolenników PO (34%) i Kukiz15 (29%). Natomiast najmniej liczni są w elektoracie Nowoczesnej (10%).

Zrzut ekranu 2017-01-25 o 11.15.46

*Nota metodologiczna. Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Maison&Partners na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1064 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 20-23 stycznia 2017. Pytanie brzmiało: Czy według Ciebie niedawny protest polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w Sejmie oraz towarzyszące mu demonstracje Komitetu Obrony Demokracji miały na celu obalenie rządu Zjednoczonej Prawicy i przejęcie władzy w Polsce?