Co drugi Polak negatywnie ocenia obecną pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Tylko 27 proc. ma o niej pozytywne zdanie – wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.

 

Tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie widzą obecne Polski miejsce na arenie międzynarodowej. Zadowolenie z naszej pozycji wyraża 62 proc. osób deklarujących poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Tylko 27 proc. ma przeciwne zdanie. Zgoła odmienne nastroje są wśród zwolenników pozostałych partii. Krytycznie polską pozycję na arenie międzynarodowej ocenia 73 proc. chcących głosować na Kukiz’15, 70 proc. popierających PO i 85 proc. sympatyków Nowoczesnej.

WP_EU

Tylko 21 proc. ankietowanych uważa, że polityka zagraniczna Polski zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest aż 45 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie ma co trzeci pytany. Zadowolonych z kierunku działań polskiej dyplomacji jest 65 proc. wyborców PiS. Tylko 13 proc. deklarujących poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego niepokoi kierunek naszej polityki zagranicznej. Z kolei negatywnie ocenia ją prawie co drugi wyborca Kukiz’15, 72 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej i aż 91 proc. osób, które zagłosowałyby na Nowoczesną.

WP_EU2

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-09-08 o 08.45.14

 

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1 – 4 września 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1070). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI