Tomek_Baran
dr Tomasz Baran
Ekspert ds. badań opinii i rynku
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii

Zdaniem większości dorosłych Polaków (65%) Mateusz Kijowski powinien posłuchać wezwania Zarządu Komitetu Obrony Demokracji i zrezygnować z funkcji przewodniczącego stowarzyszenia. Zaledwie 10% badanych twierdzi, że lider KOD nie powinien ustępować, a reszta (25%) nie ma zdania – wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna przez agencję Maison&Partners.

Najwięcej głosów za dymisją lidera KODu jest w elektoracie Zjednoczonej Prawicy (83%), ale niewiele mniej popierających takie rozwiązanie jest wśród wyborców Kukiz15 (73%), Nowoczesnej 70%) i Platformy Obywatelskiej (69%).

Zrzut ekranu 2017-01-27 o 11.47.31

Jednocześnie okazuje się, wizerunkowa kompromitacja Mateusza Kijowskiego nie przekłada się istotnie na zmianę stosunku do Komitetu Obrony Demokracji. Dla 41% KOD był i nadal jest obojętny, 34% nigdy nie popierało i nadal nie popiera, 16% z kolei popierało i nadal popiera, 5% nie popierało ale teraz popiera i tylko 4% popierało KOD ale teraz przestało popierać.

ku8

Stosunkowo najwięcej sympatyków KODu jest wśród zwolenników Nowoczesnej (56%) i PO (32%), a najmniej wśród Kukiz15 (12%) i Zjednoczonej Prawicy (6%).

Zrzut ekranu 2017-01-27 o 12.12.38

*Nota metodologiczna. Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Maison&Partners na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1064 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 20-23 stycznia 2017. Pytanie brzmiało: 1) W związku z ujawnieniem przez media faktu, że Mateusz Kijowski wystawiał faktury Komitetowi Obrony Demokracji (KOD-owi) za usługi informatyczne zarząd KOD wezwał Mateusza Kijowskiego do ustąpienia z funkcji przewodniczącego. Czy Twoim zdaniem Mateusz Kijowski powinien ustąpić ze stanowiska przewodniczącego KOD? 2) Które z poniższych stwierdzeń najlepiej opisuje Twój aktualny stosunek do Komitetu Obrony Demokracji?

fot. Komitet Obrony Demokracji/facebook