Większość Polaków pytanych o protesty w obronie sądownictwa, ocenia je pozytywnie. Ale wielu nie przypisuje im wpływu na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o wetach – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Gazeta.pl na panelu Ariadna.

 

Większość Polaków popiera prezydenckie weta do ustaw o sądach. Co więcej, popierają je również wyborcy PiS. To wynik sondażu dla Gazeta.pl. Zapytaliśmy w nim też, co ludzie sądzą o masowych protestach w obronie sądownictwa, które odbywały się w lipcu.

Tysiące osób w całej Polsce wzięły udział w pikietach, wyzwali prezydenta Dudę do weta trzech pisowskich ustaw. Na demonstracje przychodzili ze świecami, stąd wzięła się nazwa – Łańcuch światła.

50,6 proc. ankietowanych w sondażu dla Gazeta.pl słyszała o tej inicjatywie. Największą rozpoznawalność miała ona wśród osób wśród osób w wieku od 25 do 54 lat.

z22178590Q,Sondaz

Zapytaliśmy też o ocenę Łańcucha światła. Nieco ponad 38 proc. oceniła go pozytywnie, zaś 24 proc. negatywnie. Wiele osób: 37 proc. nie ma zdania na ten temat.

z22178592Q,Sondaz

Cały artykuł >>>


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzono dla Gazeta.pl na panelu Ariadna w dniach 28-31 lipca 2017 roku. Próba losowo-kwotowa, ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.