Tomek_Baran
dr Tomasz Baran
Ekspert ds. badań opinii i rynku
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii

 

Większość dorosłych Polaków (74%) zna sprawę wspólnego sylwestrowego wyjazdu do Portugalii lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i posłanki Joanny Schmidt podczas trwającego w Sejmie protestu i ponad połowa (57%) ocenia ten fakt negatywnie – wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna przez agencję Maison&Partners. 

 

Nieliczni badani (26%) nie wiedzieli o sylwestrowej eskapadzie Ryszarda Petru i Joanny Schmidt. Tylko co dziesiąty badany (12%) nie widzi w niej nic złego, co trzeci (31%) nie ma wyrobionej opinii, a większość (57%) ocenia ten fakt negatywnie. Najwięcej krytyków lidera Nowoczesnej jest w elektoracie Zjednoczonej Prawicy (71%), Kukiz15 (61%) i Platformy Obywatelskiej (55%). Nieco bardziej wyrozumiali są wyborcy Nowoczesnej gdzie oceniających negatywnie jest 40%.

ss s2

 

Parafrazując znane powiedzenie można stwierdzić, że liderowi Nowoczesnej zabrakło nie tylko rozumu gdy podejmował decyzję o sylwestrowym wyjeździe, ale także potrójnie zabrakło mu szczęścia, ponieważ został zdybany na gorącym uczynku, niemal wszyscy wyborcy się o tym dowiedzieli i mało kto okazał mu wyrozumiałość.


*Nota metodologiczna. Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Maison&Partners na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1083 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 6-9 stycznia 2017. Pytanie brzmiało: 1) Czy znasz choćby tylko ze słyszenia sprawę wspólnego sylwestrowego wyjazdu do Portugalii lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i posłanki Joanny Schmidt podczas trwającego w Sejmie protestu opozycji? 2) Jak oceniasz fakt wspólnego sylwestrowego wyjazdu do Portugalii lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i posłanki Joanny Schmidt podczas trwającego w Sejmie protestu opozycji?

/fot. Nowoczesna/instagram