Cały czas docierają do nas nowe, szokujące informacje ws. brutalnego ataku na Polaków w Rimini. Pozytywnie oceniamy decyzję polskich władz o wysłaniu tam prokuratorów, by na miejscu wspierali działania włoskich śledczych – tak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

 

78 proc. badanych zna te sprawę choćby ze słyszenia. Jedynie 22 proc. o niej nie słyszało. Wśród wyborców PiS o ataku na polskich turystów słyszało aż 92 proc. ankietowanych. Nieco mniej o sprawie wiedzą sympatycy PO – 77 proc. słyszało o sprawie. Zaś wśród wyborców Nowoczesnej i Kukiz’15 o sprawie słyszało odpowiednio 74 i 66 procent osób.

WP_EU

W sprawie gwałtu i napaści na polską parę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wykazał się zaangażowaniem i wysłał na miejsce zbrodni ekipę dochodzeniową.

62 proc. ankietowanych uważa tę decyzję za słuszną. 18 proc. ocenia ten krok negatywnie. Wśród tych, którzy ocenili decyzję polskich władz za pozytywna znów najwięcej jest wyborców Prawa i Sprawiedliwości – 80 proc. Wśród nich też najmniej, bo jedynie 12 proc., ocenia ją negatywnie. Pozytywnie opiniuje krok Ziobry opiniują nawet wyborcy Platformy – 70 proc. Jeśli chodzi o elektorat Kukiz’15 i Nowoczesnej jest to 53 proc. i 48 proc. Najwiecej negatywnych głosów jest w obozie Kukiz’15, bo aż 31 proc.

 

WP_EU2

 

 

 

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1 – 4 września 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1070). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI