Cezary Kaźmierczak_2
Cezary Kazimierczak 
Prezes Związku Przedsiębiorców i
Pracodawców (www.zpp.net.pl)
 .

..

[14.IV.2015.]

W Polsce organizujący karuzele VAT przestępcy praktycznie pozostają bezkarni. Karuzele VAT, których dotyczy najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, co roku skutkują wielomiliardowymi stratami budżetu państwa. Kwestia wydaje się regularnie bagatelizowana przez najwyższe władze państwowe.

Jak mówi Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP: według szacunków Ministerstwa Finansów miesiąc działania takiej przestępczej spółki słupa to strata 1,6 mln złotych. Słupy działają na ogół trzy – cztery miesiące, po czym znikają, zanim nasz zajęty rozliczaniem PITów emerytów lub organizowaniem loterii paragonowych aparat skarbowy zorientuje się, że taka spółka istniała.

Jest to tym bardziej niepokojące, że brak realnych działań mających na celu ukrócenie przestępczej działalności próbuje się, w wyjątkowo nieudolny i szkodliwy sposób, tuszować, podejmując drastyczne, często zwyczajnie bezprawne i skandaliczne akcje skierowane w uczciwych przedsiębiorców. Tłumaczy się to koniecznością zwalczania oszustw podatkowych. Najlepszym przykładem jest choćby ujawniona ostatnio upubliczniona tajna notatka po spotkaniu Ministra Finansów, według której 80% kontroli w roku bieżącym ma skończyć się domiarem. Zamiast skoncentrować się na tych wielomiliardowych stratach, niektórzy twierdzą, że to wręcz 2% polskiego PKB, Ministerstwo Finansów zajmuje się głupotami oraz prześladowaniem uczciwych przedsiębiorców. Bo przedsiębiorcy są – nie znikają, nie przepadają, nie ukrywają się. Dodatkowo z ich strony urzędnikom skarbowym nic nie grozi.

Jakub Bińkowski, analityk ZPP i autor raportu, ma świadomość, że temat karuzeli VAT – mimo swej aktualności – nie przyciąga szczególnej uwagi ani opinii publicznej (co ze względu na pewien stopień skomplikowania omawianej materii można zrozumieć), ani Ministerstwa Finansów (w tym przypadku nie da się już znaleźć satysfakcjonującego wytłumaczenia braku zainteresowania). Z powodu poziomu skomplikowania problemu, ZPP zdecydowało się opisać mechanizm działania karuzeli VAT na konkretnym przykładzie. W sprawie, o której mowa w raporcie, przestępcy zdołali wyłudzić z budżetu państwa niemal 30 milionów złotych, a do wygenerowania takiej kwoty wystarczyło 177 faktur.

W latach 2011 – 2012 ujawniono 310 tysięcy faktur, a można podejrzewać, że spora część pozostaje nieodkryta. Wyraźnie widać więc, jak wielkim problemem są oszustwa związane z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT. Jednocześnie eksperci z różnych stron zaznaczają, że wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest znikoma, a wielu świadomych uczestników tego procederu, spokojnie korzysta ze zdobytych tym sposobem środków.

Według analityka ZPP Jakuba Bińkowskiego, aby nie poprzestać na ogólnym omawianiu zjawiska warto pokazywać, jak ta bezkarność wygląda w praktyce. Na podstawie konkretnych przykładów raport ZPP przedstawia, jak karuzela hula w najlepsze mimo, że organa skarbowe zostały o niej poinformowane. A kontrola poszła nie do karuzeli, a do osoby, która o niej poinformowała…

 

Raport: bezkarność przestępców zamieszanych w karuzele VAT

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...