maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

.

[15.IV.2015]

Bilans 5 lat prezydentury Bronisława Komorowskiego to wizerunek polityka umiarkowanego, kompromisu, gwarantującego przewidywalność i bezpieczeństwo. Pierwszą rundę kampanii prezydent przegrał, oddając pole Andrzejowi Dudzie. Wyniki badania wizerunkowego Ariadna ukazują, że druga faza była wyrównana, ale w ostatniej jej fazie Bronisław Komorowski zaczął zyskiwać, a oceny kandydata PiS nieco pogorszyły się (średnio + 2pp). Ostry spór, emocjonalna kampania liderów powoduje, że zniechęceni nią wyborcy zaczynają szukać alternatywy, kandydatów antysystemowych takich jak Paweł Kukiz, czy Janusz Korwin-Mikke.

sila

Prezydent Bronisław Komorowski dokonał bilansu pięciu lat swojej prezydentury. To właśnie te pięć lat budowania korzystnego wizerunku powoduje, że prezydent jest teraz liderem wyścigu w tych wyborach.

Mapa percepcji ukazuje, że prezydent Komorowski zawłaszczył sobie takie cechy jak najlepsze dopasowanie do roli prezydenta, rozsądek, umiarkowanie, zgodę i bezpieczeństwo. Dziś prezydent przekonywał, że w celu jego zapewnienia przekonał rząd m.in. do wzrostu wydatków na zbrojenia, projektu budowy tarczy antyrakietowej.

Mapa wizerunkowa służy do poznania unikalności wizerunku danego polityka. Im cecha jest umieszczona bliżej danego polityka na mapie, tym bardziej jest dla niego charakterystyczna (powstaje na podstawie analizy korespondencji odpowiedzi na pytania kwestionariusza ogółu badanych).Mapa wizerunkowa służy do poznania unikalności wizerunku danego polityka. Im cecha jest umieszczona bliżej danego polityka na mapie, tym bardziej jest dla niego charakterystyczna (powstaje na podstawie analizy korespondencji odpowiedzi na pytania kwestionariusza ogółu badanych)., fot. tajnikipolityki

Kampania dla prezydenta przebiegała do tej pory bardzo niekorzystnie. Bronisław Komorowski oddał pole Andrzejowi Dudzie. Ten w pierwszej jej rundzie narzucił narrację, że ten spokój, bezpieczeństwo oznacza bierność, pilnowanie żyrandola, zaś potrzebny jest prezydent bardziej aktywny.

Druga runda była bardziej wyrównana. Sztabowi prezydenta udało się zastawić pułapkę na kandydata PiS. Taką był podział na Polskę racjonalną i radykalną. W tę drugą kategorię miał wpaść kandydat PiS, m.in. wybierając konserwatywną linię wobec in vitro (której nie popiera duża część jego sympatyków),  poprzez łączenie go z takimi politykami jak Antoni Macierewicz  i stereotyp, że to PiS gra politycznie tragedią smoleńską. Zgodnie z tą interpretacją, kandydat PiS traci w ocenach średnio 2 punkty proc.

Problemem dla Andrzeja Dudy były też oskarżenia o torpedownie ustawy wprowadzającej nadzór KNF nad SKOKami. Kandydat PiS stara się uciec do przodu, więc stara się wprowadzić tematu korzystne dla siebie. Polacy obawiają się skutków wprowadzenia euro, do czego odwołuje się Andrzej Duda.

Czy ostrzeżenie Andrzeja Dudy przed wprowadzeniem waluty EURO w Polsce jest Twoim zdaniem wiarygodne?Czy ostrzeżenie Andrzeja Dudy przed wprowadzeniem waluty EURO w Polsce jest Twoim zdaniem wiarygodne?, fot. tajnikipolityki

Kandydat PiS podważa dokonania prezydenta, np. w spocie „obiecał i oszukał”. Będzie starał się także przekonywać, że wybory prezydenckie to plebiscyt dotyczący skuteczności obozu władzy. Duża grupa niezadowolonych z obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej jest nie tylko w elektoracie Andrzeja Dudy, w grupie niezdecydowanych, ale nawet wśród sympatyków prezydenta Bronisława Komorowskiego (40 proc.).

Ta druga faza kampanii jest źle oceniana przez dużą część wyborców, zwłaszcza osoby młode. Według nich jest miałka, koncentruje się niepotrzebnie na emocjach, jak np. spór w trakcie rocznicy katastrofy smoleńskiej o jej przyczyny. Dają więc elitom żółtą kartkę i wówczas zaczynają zyskiwać wizerunkowo kandydaci antysystemowi. Trzecie miejsce w badaniu zajmuje Paweł Kukiz, czwarte zaś Janusz Korwin-Mikke.

Do których polityków Twoim zdaniem pasuje to stwierdzenie?Do których polityków Twoim zdaniem pasuje to stwierdzenie?, fot. tajnikipolityki

To bardzo zły sygnał dla kandydatki wspieranej przez SLD,  która nie przekonuje nawet połowy elektoratu swojej partii. To ona, a nie Paweł Kukiz, miała przyjął rolę czarnego konia wyborów, a więc zbierać głosy owych niezdecydowanych, mniej zaangażowanych politycznie wyborców. Wyniki sondażowe dotyczące trzeciego miejsca się zmieniają, więc wciąż nie wiadomo, kto z reszty kandydatów się wyróżni, ale sukces Pawła Kukiza byłby problemem dla partii z dużym poparciem jak SLD, czy PSL.

Pomiar został przeprowadzony w dniach 3  – 7 kwietnia 2015 roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=1088 osób dobranych z panelu Ariadna. Próba losowo-kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...