Anna_Miotk
dr Anna Miotk
Dyrektor ds. komunikacji PBI
blogerka (annamiotk.pl)

.

[9.I.2015]

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy trudno mówić o większych zmianach w politycznym światku na Twitterze. Czołówka profili zostaje praktycznie ta sama. Można natomiast zauważyć większą aktywność profili osób niż profili partii, co ma zapewne związek z zakończeniem się kampanii wyborczej do samorządów. 

Od dwóch miesięcy czołówka największych profili politycznych na Twitterze pozostaje bez większych zmian – są to profile Radosława Sikorskiego, Janusza Palikota i Jerzego Buzka. Profile te notowały  największe przyrosty fanów. Wyjątkiem może być profil Mariusza A. Kamińskiego, który w grudniu zanotował całkiem spory przyrost obserwujących – 7%, ale okoliczności tego przyrostu nie są dla polityka zbyt korzystne. W grudniu media w dalszym ciągu relacjonowały sprawę nieprawidłowości w rozliczeniu podróży służbowych przez tego polityka.

W czołówce najbardziej angażujących profili, w stosunku do sytuacji sprzed dwóch miesięcy, są nadal profile Radosława Sikorskiego i Stephena Mulla. Pierwszy z polityków budzi spore kontrowersje w roli marszałka Sejmu, natomiast ambasador USA cieszy się nieustającym zainteresowaniem polskich Twitterowiczów. Należy także docenić aktywność polityka PiS, Andrzeja Dudy, który jest posiadaczem jednego z najbardziej angażujących profili nie tylko na Twitterze, ale również na Facebooku.

Jeśli chodzi o profile najczęściej wspominane także nie widać większych zmian. Twitter wciąż jest potężnym narzędziem w rękach opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości, którego profil znalazł się na pierwszym miejscu. Sporo wciąż mówi się o Januszu Palikocie, Radosławie Sikorskim, Pawle Kowalu, Andrzeju Dudzie i Leszku Millerze, chociaż ten ostatni polityk z drugiego miejsca wśród profili osobistych spadł na miejsce czwarte.

W przypadku największej liczby aktywności, od dwóch miesięcy profilami wiodącymi są nieodmiennie profile Prawa i Sprawiedliwości, Partii Zielonych, SLD oraz Nowa Prawica JKM, chociaż ich aktywność utrzymywała się podczas kampanii samorządowej na wyższym niż obecnie poziomie. Należy zauważyć jednak, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zaktywizowały się profile pojedynczych polityków – prym wśród nich wiodą Andrzej Duda i Piotr Guział – wartości indeksów dla nich przyjmują nieco ponad połowę indeksu najbardziej aktywnej partii.

Jeśli chodzi o najlepsze zdaniem algorytmu Sotrendera tweety, były to życzenia świąteczne – złożyli je Twitterowiczom Stephen D. Mull, Janusz Palikot i Andrzej Duda. Profil Prezydenta RP przypomniał o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z kolei Leszek Miller wspomniał o wypadku rządowego śmigłowca Mi8, w którym brał udział. Widać tutaj pewne zbieżności Twittera i Facebooka, jeśli chodzi o wspominanie ważnych wydarzeń historycznych. Są też i rozbieżności – życzenia świąteczne składane przez polityków z większymi reakcjami spotykały się na Twitterze.

Więcej informacji  >>>

Zobacz inne artykuły >>>

.

Skomentuj...